Haber

Bakan Uraloğlu’ndan ‘Ukrayna’ mesajı

İSTANBUL (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ile birlikte İstanbul Hilton Maslak Otel’de düzenlenen ‘Ukrayna’nın Yeniden İmarı Forumu’na katıldı. Bakan Uraloğlu, forum öncesinde Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Topluluklar ve Bölgeler Altyapı Geliştirme Bakanı Oleksandr Kubrakov ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

İki heyet arasındaki görüşmede Ukrayna’nın inşaat süreci, iki ülke arasındaki olası iş birliği fırsatları ve Türk şirketlerinin aktif rol alacağı altyapı projeleri ele alındı.

Görüşmede Bakan Uraloğlu, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaştan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Ukrayna’nın bütünlüğü ve güvenliği bizim için kesinlikle çok önemli, Sayın Cumhurbaşkanımız da bu noktada çok net bir irade ortaya koydu. Umarım yakın zamanda orada barış sağlanır. Ukrayna’nın bütünlüğü sağlanmıştır. Daha iyi ilişkilerle bunu yapmaya devam edeceğiz ama mevcut şartlarda mümkün olan en iyi noktada olmaya çalışıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bakan Uraloğlu, Türkiye-Ukrayna karayolu taşımacılığı konusunda Türkiye’nin üzerine düşen görevi yerine getirdiğini vurgulayarak, “Karayolu taşımacılığında da tam olarak yapmamız gerekeni yapıyoruz ve bunu tamamen özgürleştirerek 2024 yılı sonuna kadar uzattık.” dedi. söz konusu. Bakan Uraloğlu, tahıl koridoru anlaşmasına da değinerek, “Bildiğiniz gibi Ukrayna’da hâlâ 12 gemi mahsur kaldı. Onları çıkaramadık, bu konuda da desteğiniz çok değerli olacak” dedi. dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) acil toplantı davetine Türkiye’nin ilk 5 ülke arasında yer aldığını hatırlatan Bakan Uraloğlu, “Ukrayna’nın Kırım bölgesinden Türkiye’ye gelen gemilerden duyduğu rahatsızlığı dile getiren Uraloğlu, şöyle devam etti: “Oradan ayrılan gemiler otomatik tanıma sistemini kapattığı için nereden geldiklerini tam olarak bilemeyebiliriz. Bunları tespit ettiğimizde geri gönderme, ağır yaptırımlar uygulama gibi yaptırımları da uyguladığımızı bilmenizi isterim.” Cezalar var” dedi.

Ukrayna Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanı Oleksandr Kubrakov, Bakan Uraloğlu’na misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek kendisini en kısa sürede Ukrayna’ya davet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu